GÜNCEL

Liseliler Destan Yazıyor // 29.3.2018

Ödüllere doymayan öğrencimiz Nisa Şenel Gürban’ın 2017 yılının Mart ayında T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen ‘’Liseliler Destan Yazıyor’’ ‘’Türkiye’nin Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz Milli İrade Zaferi’’ konulu yarışmada 6000 kişiden ilk 100 kişi arasında giren ‘’Yer Gök Vatan’’ başlıklı denemesi ‘’Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’’ tarafından kitap haline getirilerek ölümsüzleştirildi. Öğrencimizin umudunun ve kaleminin gücünün bitmemesi dileğiyle!

Öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının daim olmasını diliyoruz.

 

YER GÖK VATAN

Korkma, sakın korkma! Allah bizimle beraberdir!

     Tarih tekerrür aynasıdır. Yüzyıllardır Anadolu’nun destan mısralarında gördük biz bunu. Asırlardır süre gelen özgürlük yolculuğunda. Kirli eller uzandı, sis gibi çöktü Anadolu’ma. Haset, kin, nefretle dolu. “Vatan canımızdır!” diye aldığımız her nefeste gözü olanlar sardı dört bir yanı. Tarihi, zamanı önemli değildi. Her an teyakkuzdaydılar. Memleketimin geleceğine set çekmekti amaçları. Hain olmak ya da en baştan zalim olmaktı. Onlar kinini taze tutarken Anadolu sevdalılarının aşkı da ilk günkü gibi. Zalimin silahına karşı iman dolu yürek. Anadolu’mun yüzyıllardır verdiği mücadele. En büyük amaçları birliğin vahdetini bozmaktır türlü oyunlarla. Bizi birbirimize kırdırmak. Çünkü Anadolu’m birleşirse bayrağın altında, destan yazılacak arşın mısralarına. Yüreğimizdeki o vatan aşkının dirilişinden korkanlar unutuyordu bunu. Darbe adını verdikleri sözde yenilik hareketi yıllardır yineliyordu kendini. Ama geçit yok asla! Namlunun ucu Anadolu’ya uzanırsa anamın bedduası yatırmaz seni mezarında. Kin, nefret politikanızı darbe diye tanıtınca kanmaz bu Türk milleti. Yıkılmaz, yılmaz. Ecdattan gelen miras, Türkiye’m vatanını bırakmaz. Gazi olur, şehit olur, gök olur, kan olur. Bir bayrak üstünde ak yıldız olur. Ama korkak olmaz! Destan yazar, destan bırakır evladına. Anadolu dirilir, tarih yeniden yazılır. Tekerrür aynasında sayfa sayfa hürriyetim, vatanım olmazsa ben dünyada bir yetimim. Şimdi söylenen tüm mısralarda satır satır özgürlük marşı... Yeniden yazıldı bir temmuz akşamı demokrasi destanı…

      15 Temmuz gecesi tüm dünya ayaktaydı. Gözler Türk milletinde. Kıtalar arası uzaklıkta seyircileri vardı bu istiklal mücadelesinin göz kırpmadan izleyen. Dünya seyirci oldu birliğimize. Türkiye’m darbe var sesiyle, meydana inelim emriyle aldı abdestini, helalleşti duacı neferleriyle.  Vatanı için dimdik ayaktaydı o gece. Bayrak elinde, yüreğinde tekbir nidaları… Dualardan geçit oluşturdu haine. Tanka, tüfeğe, jete yılmadı. Düştü, kalktı, haykırdı demokrasi marşını. Allah için, anası için, evladı için, emdiği sütün hakkı, vatanı için, vatanı... Dedemden nineme toplumun tüm kesimiyle millet nasıl olunurmuş gösterdik yine. Korkmadık, korkma diye başlayan istiklal dizelerimizle.1915’te de korkmadık, 1919’da, 1960’ta, 1980’de. Yıl 2016 ve biz dimdik karşınızdayız yine.  Çünkü bizim bir vatanımız var, bir tane alnımı sürdüğüm ak yıldızım… Hain intikam girişimine karşı tek bilek, tek yürekti Türkiye’m. Ecdattan bize kalan buydu işte. Tıpkı Kurtuluş Savaşı, tıpkı Çanakkale… Küllerinden” Vatan “diye doğmak. İşte bizim en büyük onurumuzdur, yüreğimizdeki nişanımız; vatan sevdamız… Bize sadece Anadolu’yu bırakmadılar, bize aile olmayı da öğrettiler.80 milyon o gün hainlerin karşısında evladımızı koruduk, canımızı, cananımızı… Kurtuluş, diriliş mücadelemizi başlattık doğudan batıya.81 ilde yeniden doğduk tekbir nidalarında. Birdik, dirdik, direndik.  Dua dua yükseldi sesimiz arşa, yankılandı sevdamız dünyanın dört bir yanında. Tüm halkıyla ülke olmak ne demek gösterdik dosta düşmana. O gün Türkiye’mi direnişe geçiren vicdanı, sevdası… Irk, din, dil ayrımı olmaksızın tek bayrak, tek vatan duası. Bizim bir destanlık borcumuz var bu vatana. O gün dimdik dururken hainin karşısında İstiklal Destanımız fısıldar kulaklarımda:” Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım/ Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! / Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner aşarım/ Yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım! ”Biz yıllar öncesinden söyledik son sözümüzü. Bir daha İstiklal Marşı yazmayacağız, söyleyeceğiz. Nesilden nesile armağan edeceğiz. İstiklal yolunda ilelebet yürüyeceğiz bilek bileğe, yürek yüreğe. Biz destanlar yazarız; iki mısra siner sevdamıza, biz ömür deriz; bir vatan sığar son yolculuğumuza. Biz ana deriz; Anadolu’m şefkatle sarar kollarına. Biz mücadele deriz; yüzyıllar serilir bir avuç tarih yolcuğunda. Biz millet deriz, alnımızı bayrağa koyar, secdede arşa yükseliriz. Biz tükenmeyiz bu sevdamız olduktan sonra, yüreğimiz bir olduktan sonra. Darbe hüsrana uğradı tarih şeridinde, Türkiye bir kez daha adın yazıldı altın harflerle. Sen koca bir tarihsin atiden maziye. Asıl destan sensin tüm yüreklerde.

     Tüm dünyayı hayrete düşüren o gecede bir bayrak altında birleştik. Sela sesleriyle çağrıldık, misafir olduk gecenin ağlayan her bir sükûtuna. Biz can olduk o gün ve her gün, can kardeşi. Biz o gün muhafaza ve müdafaa görevimizi yerine getirdik. Hilalin sığındığımız gölgesi aydınlattı kara geceyi. İlk kurşunu sıkan Ömer’den, son nefesine giden 15 yaşında gençler. Darbe görmüş amcalar, nineler bir daha olmasın diye” Ya Bismillah” kalktı ayağa. Bir daha olmasın, olmasın! Şehidim uyandı uykusundan, şehidim! Gazim bir kez daha dedi, bu sefer şehadete yürüyeceğim. Ömer´im, Fatih´im hepsi bir yumrukta birleşti. Kendi silahımızla, tankımızla saldıran haine yolu gösterdi. Onların memleketimde alacağı tek yudum nefes dahi yoktu artık. Darbe denen illet, artık demokrasinin istikrarı ve istikbali altında ezilecek. Bu millet imtihanlar silsilesi altında yılmadan yürürken emin adımlarla, anaların duası yankılanacak yer, gök, semanın huzurunda. Şehidimin evladı bir haykıracak zalime, oyunlar bozulacak bir bir. Asım’ın nesli yetişiyor hala, her daim, diz çökmeyecek asla zalimin karşısında. Fatih olacak İstanbul’un surlarında. Hüseyin olacak Kerbela boylarında. Ömer olacak, dimdik duracak asırlar boyu. Barbaros gibi derya denize nam salacak. Akif gibi kalemiyle güç verip cesaretlendirecek. Mete Han olacak, Çin Seddi dünyayı dolaşacak. Nene Hatun olacak her ahvalde savaşacak yurdu için. Halide Edip gibi haykıracak doğruyu, yüreklendirecek, cesaret verecek. Mustafa olacak, genç yaşında işlenecek vatanı muhafaza aşkı. Ülke kurtaracak kurtuluş mücadelesiyle. Mevlana olacak; aşkı semada arayacak, iki mesnevi satırında. Gönül kapısını herkese açacak. Ne olursa olsun tam bir Anadolu evladı olacak Asım’ın nesli. Yetişti, hep de yetişecek. Ne olursa olsun kanmayacak oyunlara. İmanı Rabbine açtığı avuçlarında bulacak, alnını koyduğu secdede. Kirli oyunları imanına alet etmeyecek. Bir iki söze kanıp da anasının sütüne ihanet etmeyecek.  O vatan olacak, o bayrak bayrak göklerde dalgalanacak. O istiklal olacak, istikbal! O tarih yazacak, tarih onu! Yüzyıllara emsal olacak, demokrasi destanında gür ses, o yılmaz bir nefer olacak! Güneş doğacak artık, bir hilal uğruna ne çok güneşlerin battığı ülkeme! Vatan sağ olacak, bir olacak, hep var olacak!   

           Korkmadık, korkmayacağız! Bize iki dünyada korku yok, şükürler olsun! Rabbim bu yolun sonuna aguşunu açan en sevgiliyi koymuş. Ölsem vatan için, Allah için. Ölmesem kalır direnirim yine vatan için. Bir yudum şerbete gönül veren şehidim peygamber ocağından peygamber sancağına kutlu yürüyüşte. Bize korku yok çünkü Allah inananlarla beraber! Bize korku yok çünkü “ Göğsümde iman dolu serhaddim var. Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar? ” Şahidim olsun ki ne Ömer biter ne Ayşe ne de Mehmet! Hikâye biter, şiir biter, destanlar bitmez! Ömerler, Ayşeler yürektir, Türkiye’dir. Yürekler ebediyen ölmez! Cennetin kapısında aguş açmış peygamber bizi bekler. Bu vatan için değil bir canım bin canım feda!

         Bize her şeyden evvel vatan gerek! Vatana ışık olmuş yürekler gerek! Bize Türkiye’m gerek! Bir 15 Temmuz olsa dahi yine sokaklarda destan yazacak Asım’ın nesli gerek! Şükürler olsun vatanım tek bilek, tek yürek… Bundan sonra yer bizim, gök bizim! Ak yıldızım sen en özel armağansın bana! Gazi Türkiye’mden! Gel bayrağım bundan sonra senin yerin tüm gök semadır. Senin yerin vatandır. Sen anamsın, duamsın. Yaradan senin hilaline göz koyanı güneşe kavuşturmasın. Sen benim en güzel destanım, Çanakkale’m, Kurtuluş Savaşım, Fatih’im, İstanbul bakışlım, Anadolu sevdam… 15 Temmuzumsun! Asım’ın nesli seni yüreğinde taşıyacak kırmızı sevdam! Sen ebedisin, ebediyen yüreğimdesin!


Liseliler Destan Yazıyor Liseliler Destan Yazıyor